První dny ve Finsku I

První dny ve Finsku I

Do Finska se dá pohodlně dostat z pražské Ruzyně letadlem. Společnost Finnair obsluhuje přímý let z Ruzyně do Helsinek a let trvá hodinu a padesát minut. Během letu jsem dostal na občerstvení čaj a housku s nějakou pomazánkou/krémem, nejspíše z lososa nebo jiné ryby. V Helsinkách navazuje na let několik další spojů pokračujících do ostatních destinací, například Tampere. Let z Helsinek do Tampere trvá třicet pět minut, pokud zrovna obsluha nemá zpoždění s nakládáním zavazadel nebo nezačnou padat provazy vody.

Tampere, první dojem

Tampere je klidné a čisté město. Okolí domů je upravené a kde končí domy, tam začíná les. Po městě jezdí hodně cyklistů a před obchody lze vidět shluky jízdních kol. Lidé jsou klidní a vypadají bezstarostně. Většina řidičů ihned pouští chodce, aby mohl přejít přes přechod, takže se málo kdy stane, aby chodec zastavil před přechodem. Autobus není poničený, počmáraný, ani nemá poškrábané skla. Zajímavostí je, že ve skoro každém obchodě, trafice a hospodě jsou herní videoautomaty. Na těchto automatech hraje každý, od ženy na mateřské po důchodkyni, která nakoupila v potravinách. Další zajímavostí je zákaz prodeje alkoholických nápojů s obsahem alkoholu vyšším jak 4,6% po dvacáté první hodině. Záloha na vratné obaly se vybírá za plastové láhve (0,20€ nebo 0,40€), za plechovky (0,15€) se skleněné láhve jsem ještě nekupoval. Místy to vypadá až moc velká idylka, ale i zde se krade. A to asi především jízdní kola, jelikož jsem se dozvěděl za první dva dny o několika krádežích kol.

Ceny ve Finsku

Ceny jsou celkově vyšší než v Česku, ale záleží na produktu. Například malá bagetka vyjde třikrát dráž, benzín natural95 jednou a půlkrát dráž, ale banány o třetinu levněji. Ceny v obchodě Ikea jsou srovnatelné s Ikeou v Česku. 🙂 Pro lepší představu uvedu několik příkladů cen.

Jízdenka MHD, platnost 1 zóna a 1 hodina 2,60€
Cibule 1 kg 1,25€
řepkový olej 1 l 1,79€
Flora 400 g 1,35€
Pepsi 1,5 l + záloha 2,29€ + 0,40€
Pilsner urquell plech + záloha 2,54€ + 0,15€
Mleté hovězí maso 400 g 2,95€
Pivo čepované 0,5 l 7€ a více

 

Comments are closed.